Gimnazjum i Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek
Pierwsza szkoła katolicka w Rzeszowie

Festiwal twórczości szkolnej
20 czerwca 2016 r.
 

"Kto dostrzega w sobie tę iskrę Bożą, którą jest powołanie artystyczne – powołanie poety, pisarza, malarza, architekta, muzyka, aktora… - odkrywa zarazem pewną powinność:
nie można zmarnować tego talentu, trzeba go rozwijać,
ażeby służyć bliźniemu i całej ludzkości (…)
Społeczeństwo potrzebuje artystów."

                                                                  Jan Paweł II

Jedenastoletnia tradycja zgromadziła na sali gimnastycznej
w poniedziałkowy ranek uczniów, którzy przyszli do szkoły,
aby w czasie Festiwalu Twórczości Szkolnej podziwiać różnorodność zawsze utalentowanych, aczkolwiek czasami niezauważonych gimnazjalistów, licealistów, a także nauczycieli.

Dzisiejsze szkolne święto – bo tak przecież można mówić o Festiwalu Twórczości - to dla niektórych debiut na szkolnej scenie, ale nie zabrakło emocji i atrakcji. Na scenie chwilami było ciemno wszędzie, głucho wszędzie…, lirycznie i hip-hopowo, tanecznie i filmowo, a także klasycznie i nowocześnie. Ale od początku….

Jako pierwsi zaprezentowali się aktorzy
z Licealnego Koła Teatralnego p. prof. Anety Wojciechowskiej. Od lat już przybliżali nam klasykę polskiej literatury, nie inaczej było w tym roku. Tym razem przygotowali nowatorską inscenizację

na nowo odczytanych Dziadów części II Adama Mickiewicza.
Dla jednych sztuka była przypomnieniem treści poznanych
w gimnazjum, dla innych dobrą powtórką przed maturą.

Następnie prowadzący zaprosili na krótki występ tych, którzy uświetniają prawie każdą naszą uroczystość. Mowa oczywiście o szkolnym chórze, którego śpiewacy na swoim koncie mają już wiele sukcesów ( w tym roku zajęli I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd

i Pastorałek w Będzinie!!!).  Dzisiaj zaprezentowali dwa utwory: „Twoja miłość” i „Duszo ma, Pana chwal”, a nad całością czuwali jak zwykle p. prof. Małgorzata Rząsa oraz p. prof. Michał Stefanik.

Kolejnym talentem pochwaliła się uczennica p. prof. Renaty Sydor – Gabriela Biesiadecka, która wygłosiła przemówienie TED (konferencja TED -organizacji non-profit, która działa od 32 lat - to spotkania pełne krótkich przemówień w języku angielskim,

tłumaczone na około 100 języków świata – naszym uczniom znana
z lekcji angielskiego). Gabrysia mówiła o manipulacji w reklamie, oczywiście w języku angielskim.

Po płomiennym przemówieniu nadszedł czas dla szkolnych muzyków. Adama Bartosiewicza z kl. 2 c. zainteresowany głównie muzyką klasyczną i filmową,
a także historią muzyki klasycznej, wykonał Preludium i fugę B-dur Jana Sebastiana Bacha. Natomiast Radek

Mazur z kl. 1 b, który od trzech lat uczy się gry na pianinie,
a interesuje się muzyką poważną i rozrywkową, zaprezentował utwór zespołu The Beatles „Yesterday” .

Później scenę przejęły wokalistki z gimnazjum: Kornelia Kulczycka z kl. 3 b (dla której występy przed publicznością nie są obce - to finalistka m.in. Ogólnopolskiego Konkursu „Wygraj sukces”) dziś zaśpiewała piosenkę pt. „Parole”. Ola Bazan z kl. 2 c - młoda wokalistka, która nie wyobraża sobie życia bez muzyki a uczy się gry na gitarze, zaprezentowała się w piosence Bruno Marsa „Count on me”. Na scenie wystąpiła również zwyciężczyni Wojewódzkiego Konkursu Poezji

Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – Kornelia Rzucidło z kl. 3 a . Zaśpiewała wiersz zatytułowany po prostu „Piosenka”. Jako ostatnia swój talent wokalny zaprezentowała uczennica z klasy 1 a Kinga Mazgaj, która wystąpiła z piosenką Fransa
„If I were sorry”. Wokalne talenty licealistek zaprezentowała adeptka Centrum Sztuki Wokalnej -  Patrycja Jurek z kl. II A, która zaśpiewała piosenkę Grażyny Łobaszewskiej „Czas nas uczy pogody” .

Po muzycznych występach, za sprawą mistrzów parkietu z naszej szkoły prowadzonych przez p. prof. Tomasza Januszewskiego zmieniliśmy klimaty. Jakub Mazur i Gabriela Mierzejewska oraz grupa taneczna brawurowo pokazała swoje umiejętności.

Następnie Maciek Stepaniak przybliżył nową odmianę hip- hopu – „poping”. Najpierw krótko zaprezentował teorię, aby potem pokazać czym ten taniec jest.

Szkolna publiczność poznała także twórczość filmową naszych uczniów. Zobaczyliśmy dwie krótkie etiudy filmowe. Pierwszą z nich był film przygotowany przez Dominikańskie Duszpasterstwo Młodzieży „Szopka”.  Nad scenariuszem i reżyserią czuwali Bernard Hudzik, Bartosz Zawora i Bartosz Wesół. Wśród aktorów również zobaczyliśmy kolegów i koleżanki znane ze szkolnego korytarza. Drugi filmik pt. „Chemia od kuchni” zaprezentowali sami twórcy.

Festiwalowi Twórczości towarzyszyła wystawa prac plastycznych przygotowana przez p. prof. Katarzynę Cwynar, o której opowiedziała Alicja Chabko z kl. 1 c.

Prawie na zakończenie wystąpili nauczycieli, którzy ostatnio na Dzień Dziecka udowodnili, że potrafią nieźle improwizować. Dzisiaj przygotowali klasykę - inscenizację wiersza Jana Brzechwy „Zoo”, którą wyreżyserowała
i przygotowała p. prof. Matylda Stolarska.

Muzyczna niespodzianka - duet polsko – ukraiński (s. Olena i p. prof. Andrzej Świątek) zakończył festiwalowe popisy nauczycieli. A jako finał wybrzmiała piosenka „Its my life” zespołu Bon Jovi, wykonana przez reaktywowaną ekipę zespołu „Żywopłot” złożonego z uczniów kończących gimnazjum.

Na zakończenie głos zabrała Siostra Dyrektor Anna Telus, która jeszcze raz podziękowała wszystkim zaangażowanym w dzisiejszy dzień i zaprosiła do dzielenia się swoimi talentami już za rok!

więcej zdjęć>>                                  J.P. & M.D.