Marzec 2021 r.

Rekolekcje wielkopostne w naszej szkole odbyły się pomimo zdalnego nauczania.

IMGP4792    Uczniowie klas 1 i 2 Szkoły Podstawowej w pierwszym dniu swoich rekolekcji (4 marca) rozważali, kto jest BOHATEREM w naszym życiu. Dzięki s. Katarzynie Szubie podczas nauki rekolekcyjnej przenieśliśmy się nad Jezioro Galilejskie i staliśmy się uczestnikami cudu rozmnożenia chleba i ryb.
Bohaterem tego dnia był także św. Józef. Owocem pracy w grupach były wykonane plakaty i herby św. Józefa oraz scenki i pantomimy z Jego życia. W drugim dniu rekolekcji uczniowie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej w kaplicy szkolnej pod przewodnictwem ks. Grzegorza Wójcika.

IMGP4815     8 i 9 marca 2021 r. swoje rekolekcje pod hasłem „Posłuszni jak Jezus” przeżywali uczniowie klas 4 i 5 SP. Pierwszy dzień rekolekcji odbył się online. Najpierw razem z Wychowawcami uczniowie zastanawiali się nad tym, jak działają nasze zmysły wzroku i słuchu.
Razem z s. Katarzyną i s. Oleną rozważali jak wykorzystać słuch i wzrok, aby lepiej poznać Jezusa. Uczyliśmy się od Jezusa jak być posłusznymi, jak On. Drugi dzień rekolekcji odbył się w formie hybrydowej, część uczniów uczestniczyła w rekolekcjach w kaplicy szkolnej, a pozostali z domów poprzez łącza internetowe. W tym dniu, oprócz nauki rekolekcyjnej była Droga Krzyżowa i Msza Święta.

IMGP4869  W dniach od 10 do 12 marca 2021 r. odbyły się rekolekcje wielkopostne dla klas 6, 7 i 8 SP poświęcone św. Józefowi. Nauki rekolekcyjne poprowadził w formie on-line ks. Krzysztof Wilczkiewicz.
W poszczególne dni dla konkretnych klas w kaplicy szkolnej była zorganizowana Droga Krzyżowa i Msza Święta, tak aby uczniowie mogli uczestniczyć w wybranej przez siebie formie: na żywo lub on-line. Uczniowie otrzymywali również zadania od Księdza Rekolekcjonisty, które omawiali na spotkaniach z Wychowawcami.

Uczniowie klas I i II LO swoje rekolekcje wielkopostne przeżywali w dniach od 17 do 19 marca 2021 r. Jednym z kluczowych punktów rekolekcji był panel dyskusyjny zorganizowany w formie on-line dla uczniów poszczególnych roczników pt. „Dlaczego ja jestem w Kościele”. Przedstawiciele z każdej klasy prezentowali stanowisko klasy na ten temat. Nie zabrakło kreatywności i pomysłów: mapy myśli, filmiki czy świadectwa, prezentacje z akcentem humanistów czy biologów. Panel dyskusyjny prowadził ks. Krzysztof Wilczkieiwcz lub ks. Grzegorz Wójcik. Oprócz Wychowawców obecni byli także inni Nauczyciele. Uczniowie mieli możliwość po wysłuchaniu świadectw naszych absolwentów i zaproszonych gości (Noah ze Stanów Zjednoczonych) podjąć dyskusję i podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Z okazji rekolekcji Ksiądz Biskup Jan Wątroba skierował do naszych uczniów Słowo Pasterskie (w formie nagranego filmu) odpowiadając na pytanie: „Dlaczego warto być w Kościele”. Był to bardzo cenny czas dla wszystkich uczestników, co też uczniowie zaznaczyli w ankietach.
IMGP4926 W planie rekolekcji były także spotkania z Wychowawcą i Droga Krzyżówa w formie on-line, nauki rekolekcyjne, adoracja w formie hybrydowej (chętni uczniowie mogli uczestniczyć w kaplicy szkolnej). Nauki rekolekcyjne głosił ks. Tomasz Fularz, który obrał św. Józefa na przewodnika tych dni.
IMGP5093  W piątek, w Uroczystość św. Józefa - Patrona naszej kaplicy szkolnej, zakończyliśmy rekolekcje wielkopostne. Była to też okazja do modlitwy za wszystkich Panów naszej szkoły z okazji ich święta.

Chociaż warunki nie były idealne, to myślę, że łaska Boża wylewa się wszędzie tam, gdzie są otwarte serca. Mam taką nadzieję, że ten czas wolny od zajęć dydaktycznych i poświęcony na ćwiczenia rekolekcyjne przyniesie błogosławione owoce.

s. Olena Dremlyuga