instagram       YouTube       FACEBOOK

week 52 1 2
week 5 31

PA230484

22-29 października 2016 r.
             Wizyta w Rovigo

W dniach od 22 do 29 października pod opieką pani profesor Anny Osiak oraz pani profesor Anny Bąk uczestniczyliśmy w polsko - włoskiej wymianie w Rovigo - miasta położonego nieopodal Wenecji.

Wyruszyliśmy z Rzeszowa w piątek w nocy i już następnego dnia zawitaliśmy do szkoły Liceo Scientifico P. Paleocapa. Tam zostaliśmy uroczyście powitani przez naszych włoskich korespondentów i ich rodziny. Po części oficjalnej udaliśmy się do domów, w których mieliśmy spędzić najbliższy tydzień.

Weekend przeznaczony był na bliższe poznanie rodziny i wspólne spędzanie czasu. Każdy z nas miał szansę porozmawiać i bliżej poznać swoich korespondentów.

W poniedziałek wspólnie udaliśmy się do szkoły, gdzie obejrzeliśmy prezentacje o włoskich miastach, kulturze i tradycjach. Po popołudniu udaliśmy się do Padwy, gdzie zwiedziliśmy m. in. Bazylikę św. Antoniego.

Następny dzień spędziliśmy we włoskim liceum. Nasi korespondenci przygotowali dla nas ciekawe wystąpienia, a nawet wspólną lekcję tańca. Razem z nimi uczestniczyliśmy również w zajęciach sportowych.

W kolejnych dniach odbyły się wycieczki. Do oddalonej o prawie 100 km Mantui popłynęliśmy statkiem. Wspólnie z przewodnikiem zwiedziliśmy tamtejszy Palazzo Ducale oraz zapierającą dech w piersiach Bazylikę św. Andrzeja. Czwartek spędziliśmy w Wenecji podziwiając wąskie uliczki pełne witryn z kolorowymi maskami, spacerując po placu św. Marka i kosztując tradycyjnych włoskich lodów. Odwiedziliśmy również przepiękną Bazylikę i przepłynęliśmy prawdziwymi weneckimi gondolami. Pogoda bardzo nam dopisała, dzięki czemu mogliśmy zakosztować już ostatnich, jesiennych promieni .

W sobotę rano pożegnaliśmy się z rodzinami i ze smutkiem udaliśmy do szkoły w Rovigo. Tam odbyło się oficjalne zakończenie wymiany. To właśnie wtedy po raz ostatni pożegnaliśmy się z naszymi korespondentami, niekiedy ze łzami w oczach. Pocieszała nas jednak myśl, że już w kwietniu przywitamy ich w Rzeszowie.

Dla każdego z nas ta wymiana była niesamowitym doświadczeniem. Poznaliśmy włoską kulturę, skosztowaliśmy tradycyjnych potraw, zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc. Podszkoliliśmy również język angielski. Jednak przede wszystkim zawiązaliśmy nowe przyjaźnie, które mamy nadzieję, przetrwają na długo.

Julia Mazur kl. II D Liceum

logooSiostry Prezentki logo Krakow Szkoły Sióstr Prezentek