12-14 marca 2017 r.

Rekolekcje klas pierwszych gimnazjum

Tematem przewodnim rekolekcji klas pierwszych gimnazjum, ktore odbywały się w Myczkowcach była myśl „Tylko zdechłe ryby płyną z prądem”.
      Pierwszego dnia po zakwaterowaniu w ośrodku udaliśmy się na Mszę Świętą, a po kolacji obejrzeliśmy film pt. „Opowieści z Narnii”. Porównanie przez księdza rekolekcjonistę Aslana do Jezusa pozwoliło nam inaczej spojrzeć na ten film.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od porannej modlitwy w kaplicy. Tego dnia uczestniczyliśmy też w konferencjach, na których ksiądz wyjaśniał, na czym polega prawdziwa wiara. Zrozumieliśmy, że nie warto iść za tłumem, ale będąc wiernym wartościom chrześcijańskim, trzeba niejednokrotnie iść pod prąd. Najciekawszym punktem programu była przestrzeń ciszy, w której mogliśmy pogłębić swoją relację z Bogiem. Okazało się to dla nas trudnym doświadczeniem, ale jakże ważnym i pouczającym. Dzień pełen nowych duchowych doświadczeń zakończyliśmy wieczorną adoracją.

Atmosfera rekolekcji sprawiła, że trzeciego dnia niechętnie opuszczaliśmy ośrodek. Jednak każdy z nas wyjeżdżał umocniony i napełniony wiarą. Otrzymaliśmy wskazówki, jak postępować, aby nie dać się zmanipulować dzisiejszym niebezpieczeństwom. Siłę do tego, aby nie stać się jak zdechła ryba, która może płynąć już tylko z prądem, możemy znaleźć jedynie w Jezusie.

Magoń Aleksandra, 1a

Klasy drugie gimnazjum

Gimnazjaliści z klas drugich przeżywali rekolekcje wielkopostne w Ośrodku Rekolekcyjnym KSM „Nadzieja” w Wybrzeżu koło Dubiecka. Prowadził je ks. Tomasz Blicharz, diecezjalny duszpasterz LSO. Z charyzmą i mocą pokazywał młodym ludziom, że Jezus przychodzi do każdego w codzienności i zmienia ją, tylko trzeba to zauważyć. Wskazywał na rolę wiary, rodziny i przyjaźni. Podkreślał, że człowiek ma w sobie pragnienie bycia lepszym, a Bóg na Sądzie Ostatecznym zapyta: „Czy zrobiłeś wszystko, aby ci w życiu wyszło”? Ksiądz dał młodym pięć wskazówek dotyczących pracy nad sobą: modlitwa rano i wieczorem, Eucharystia przynajmniej raz w tygodniu, fragment Pisma Świętego przeczytany codziennie, jeden zaplanowany dobry uczynek dziennie i codzienna modlitwa za kogoś, kogo się nie lubi. Gimnazjaliści z uwagą słuchali słów Rekolekcjonisty. Sami również brali udział w tworzeniu atmosfery wyciszenia i refleksji poprzez prowadzenie czuwań modlitewnych, różańca i Drogi Krzyżowej połączonej z pantomimą. Najważniejszym punktem każdego dnia była Eucharystia, o której oprawę dbała młodzież, włączając się do Liturgicznej Służby Ołtarza oraz animując śpiew przy dźwięku skrzypiec i gitary.  W ciągu trzydniowego wyjazdu było także dużo czasu na bycie razem i spacery, co sprzyjało budowaniu relacji.  Jak zauważył ksiądz Tomasz, dziewczęta tworzą relacje przez rozmowę, a chłopcy przez przebywanie i wspólną pracę. Wszystkim spodobało się stwierdzenie Rekolekcjonisty, że młodym ludziom, których nazywał aniołkami,  co 22 minuty przychodzą do głowy zwariowane pomysły, a miarą dojrzałości jest umiejętność ich poskromienia. Błogosławiony czas rekolekcji szybko minął, ale wielu gimnazjalistów wyjeżdżało z postanowieniem pracy nad sobą oraz pragnieniem bycia lepszym człowiekiem.

M.D.