W dniach 26-28 listopada maturzyści z Liceum Sióstr Prezentek w Rzeszowie podtrzymując wieloletnią tradycję, udali się wraz z wychowawcami na rekolekcje do malowniczego Gródka nad Dunajcem.

Dni refleksji rozpoczęły się Mszą Świętą, będącą zarazem pierwszą konferencją. Na przewodnika młodych ks. Adamczyk wybrał Bartymeusza - przez kolejne prelekcje historia ślepca z Nowego Testamentu (Mk 10, 46-52) była analizowana słowo po słowie, ukazując jak ten krótki fragment może stać się alegorią czyjegoś nawrócenia.
Każdy przeżywa trudności i prędzej czy później znajduje się w sytuacji niewidomego Bartymeusza - jest niewidzący, zagubiony, stąd tytuł dni skupienia „Optyka życia”. Sposób patrzenia na świat to bowiem kluczowy czynnik, gdy jest się w klasie maturalnej i stoi się na progu dorosłości. Rekolekcjonista kładł nacisk na kwestię dojrzałości wiary, zmuszając do zastanowienia się, czy wierzymy wystarczająco silnie i szczerze, by przetrwać w zetknięciu z trudami przyszłego życia, czyli wyjazdem na studia, nowym, obcym środowiskiem, a także potrzebą samodzielnego pogłębiania więzi z Bogiem.
Zgodnie z treścią historii Bartymeusza pojednanie z Panem nie nastąpiło od razu. Przeżywana każdego dnia Eucharystia, spowiedź, adoracja krzyża oraz Najświętszego Sakramentu prowadziły maturzystów przez zatłoczoną ulicę Jerycha na spotkanie z Jezusem. Podstawą było pragnienie przejrzenia, które jednak nie znaczyłoby nic bez chęci do działania. Kiedy już udało nam się spotkać Boga i zaufać Mu, mogliśmy podzielić się z nim naszymi marzeniami i planami.
W trakcie rekolekcji maturzyści przebyli długą drogę, w której towarzyszył im właśnie ślepy Bartymeusz. Kolejne konferencje prowadziły ku pojednaniu z Chrystusem - poczynając od wydostania się z ciemnej doliny grzechów i błędów, a kończąc wejściem na wyżyny, gdzie  podczas adoracji Najświętszego Sakramentu miało miejsce spotkanie z niestrudzonym Słuchaczem marzeń. Obrazowe porównania oraz zmuszające do refleksji  stwierdzenia ks. Adamczyka pozwoliły wielu uczestnikom wrócić do domu z brzmiącymi w sercu słowami Jezusa – „Idź, twoja wiara cię uzdrowiła”

Julia Nawrocka, IIIB