13 listopada 2018 r.

W dniu 13 listopada nasza szkoła uczestniczyła w spotkaniu z Panią Anną Fenby Taylor. Jest to wnuczka słynnej pisarki Zofii Kossak, którą można też znać z nazwiska Szczucka lub Szatkowska. Swoją obecnością, zaszczyciły nas także Pani Anna Zalewska, znawca literatury dla młodzieży oraz Pani Joanna Jurgała-Jureczka, pisarka i znawczyni życia Zofii Kossak.

Na początku swojego wystąpienia Pani Anna Taylor pokazywała nam drzewo genealogiczne swojej niesamowitej rodziny. Okazało się, że jest ona jedną z ośmiorga wnucząt Zofii i jednocześnie jest z nich najstarsza. Opowiadała nam, jak zapamiętała swoją babcię, chociaż widziała ją ostatni raz, gdy miała 16 lat. Mówiła, że tak jak cały ród Kossaków była też znana z malowania obrazów. Pokazywała dużo zdjęć z babcią a nawet krótki filmik. Przeczytała też list od babci z życzeniami urodzinowymi. Podziwiała ją przede wszystkim za jej wrażliwość, miłość do zwierząt, religijność oraz chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Po szacownym gościu, głos zabrała Pani Joanna, która Zofię uważa za swoją idolkę i w niektórych swoich książkach, dokładnie opisuje życie wybitnej pisarki. Jedna z nich nosi tytuł „Kossakowie. Biały Mazur.”  Pokazała nam również miejsce spoczynku Zofii i wyznała, że regularnie odwiedza to miejsce.

Na koniec, Pani Anna Zalewska, pokazała nam kilka książek napisanych przez Zofię, opowiedziała o nich i zachęciła do przeczytania. Zaznaczyła, że jest w nich dużo faktów historycznych, o których warto wiedzieć. Po wystąpieniu trzech pań był czas na zadawanie pytań, na które chętnie odpowiadały. Myślę, że to spotkanie było bardzo wartościowe, ponieważ mogło przybliżyć nam życiorys tak wspaniałej osoby jaką była Zofia Kossak i zachęcić nas do przeczytania chociaż jednej z jej cudownych książek.

Sandra Poźniak