Poprzedni miesiąc Wrzesień 2019 Następny miesiąc
week 35 1
week 40 30

20190311 103859     W dniach 11-12 marca 2019 roku uczniowie klas czwartych naszej szkoły wraz z wychowawcami uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych. Rekolekcje prowadził o Serafin Suda OFM wraz z siostrą Hiacyntą Dorulą. Odbywały się one w internacie oraz w kaplicy naszej szkoły.

Każdy dzień zaczynał się od modlitwy i rozważania. Następnie była przerwa, a po niej uczestniczyliśmy we Mszy Świętej bądź nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Spotkanie kończyło się w naszych salach, gdzie rozmawialiśmy na temat rekolekcji.

Pierwszego dnia rozważanie dotyczyło modlitwy: ,,Niechaj będzie pochwalony Przenajświętszy Sakrament, teraz i zawsze i na wieki wieków. Amen". Ojciec Serafin opowiedział nam historię z życia Karola Wojtyły. Gdy był on jeszcze ministrantem usłyszał od swojego taty, że musi być bliżej Boga. Miała Mu w tym pomóc właśnie ta modlitwa, którą teraz odmawiamy na początku i na końcu każdej Mszy Świętej.

Usłyszeliśmy też historię Dominika, który podczas rekolekcji postanowił być bliżej Boga. W domu do lustra w łazience przykleił literę M, a na drzwiach swojego pokoju – literkę G. Mama chłopca nie rozumiała w jakim celu to zrobił. Dominik odpowiedział:,,chciałbym być bliżej Boga, więc dla pamięci w widocznych miejscach przykleiłem literę M jak modlitwa i literę G, która jest pierwszą literą słowa grzeczność". Mama zrozumiała swojego syna i mocno go przytuliła.

W czasie przerwy oglądaliśmy film pod tytułem:,,Marcelino chleb i wino". Bardzo podobał mi się ten film i chętnie obejrzałabym go jeszcze raz. Nie będę zdradzała fabuły, bo może ktoś chciałby go sam obejrzeć. Powiem więc tylko – polecam.

Następnego dnia rekolekcje odbywały się w naszej szkole. Na rozważaniu skupiliśmy się na modlitwie: ,,Ojcze nasz". Mówilismy o tym, co chcemy otrzymać od Boga i o tym, co chcemy dla Niego robić. Ksiądz powiedział nam, żeby za każdym razem, kiedy odmawiamy tą modlitwę zastanowić się nad tym.

Po nauce był czas na przerwę, podczas której moglismy się napić, coś zjeść i porozmawiać.

Później uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie. Klasa czwarta A została podzielona na osiem, natomiast klasa czwarta B – na sześć grup. Każda z grup miała za zadanie odnaleźć kopertę, w której znajdowało się nietypowe domino z rysunkami i opisem kolejnych stacji Drogi Krzyżowej lub innych ważnych symboli naszej wiary. Rysunki należało przykleić na osobnych kartkach. Zajęło nam to dużo czasu, ale daliśmy radę.

Następnym punktem w planie tego dnia było nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w której braliśmy czynny udział. Jedni z nas czytali teksty do kolejnych stacji, inni nieśli krzyż, a pozostali mieli za zadanie napisać, co chcemy ofiarować Panu Jezusowi i co chcemy od Niego otrzymać.

Na zakończenie drugiego dnia każda klasa udała się do swojej sali, gdzie tak jak poprzedniego dnia rozmawialiśmy o swoich wrażeniach.

Bardzo podobały mi się te dwa dni spędzone na skupieniu i modlitwie. Wspaniale było obejrzeć film:,,Marcelino chleb i wino". Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tych rekolekcjach. Dziękuję ojcu Serafinowi i siostrze Hiacyncie za wspaniale przygotowane i poprowadzone rekolekcje.

Hania Dołęga (kl. 4b)