facebook_page_plugin
             

instagram
SU

    

YouTube

 

   

FACEBOOK

 

    

instagram

 

sukcesy11


Solidarni z Ukrainą

Polska

     Ukraina

Plakat PomagamUkrainie


Filmy o szkole

Liceum
LOLOPjezyki obce m
Szkoła Podstawowa
SPTaniec

Inne filmy >>


Wirtualny spacer po szkole

SAM 4960


Rekolekcje u Sióstr Prezentek

Zatrzymaj sie


Kalendarium

Poprzedni miesiąc Luty 2023 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 5 1 2 3 4 5
week 6 6 7 8 9 10 11 12
week 7 13 14 15 16 17 18 19
week 8 20 21 22 23 24 25 26
week 9 27 28
Brak wydarzeń

  wym3


Koła zainteresowań

Chór szkolny

skanuj0017

Koło Historyczno-Modelarskie "Tygrysek"

KHM

Wesprzyj potrzebujących

Przekaż 1% lub darowiznę

Pomoc dla Kingi
siostrzenicy S. Celiny

      Prośba >>    plakat >>
                  ulotka >>

    Pomoc dla Michalinki  
córki Absolwentki naszego Liceum

           więcej informacji >>

 

 


 Matka Zofia Czeska

"Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych mnieście uczynili"

         To wskazanie Jezusa Chrystusa - Mistrza z Nazaretu realizowała w swoim życiu błogosławiona Matka Zofia Czeska. Urodziła się w 1584 roku, pochodziła ze średnio zamożnej rodziny szlacheckiej, zamieszkującej ziemię krakowską i sandomierską. Była córką Mateusza Maciejowskiego i Katarzyny z domu Lubowieckiej. Miała liczne rodzeństwo: 3 siostry i 5 braci. Zofia była 3-cim w kolejności dzieckiem. W wieku 16 lat wyszła za mąż za Jana Czeskiego i przyjęła jego nazwisko. W 22 roku życia, po 6 latach małżeństwa, owdowiała, nie doczekawszy się potomstwa. Wracając pewnego dnia po nabożeństwie z kościoła ze Skałki, Zofia została porwana i uprowadzona w celu przymuszenia jej do małżeństwa. Gdy nie wyraziła na nie zgody, została oddana ojcu. A pan Gładysz z porywacza stał się mężem młodszej siostry Zofii - Anny.

        Mimo młodego wieku oraz starań o jej rękę nie wyszła już po raz drugi za mąż. Poświęciła się pełnieniu dzieł miłosierdzia, a szczególnie osieroconym i pochodzącym z ubogich rodzin dziewczętom. W latach 1621-1627 z własnych środków utrzymywała i prowadziła dla nich Dom Panieński Ofiarowania N. M. P., często nazywanym Domem sierocym przy ul. Szpitalnej 18 w Krakowie, który 31 maja 1627 roku został zatwierdzony przez biskupa krakowskiego - Marcina Szyszkowskiego. Była to pierwsza w Polsce zorganizowana formalnie szkoła żeńska. Aby kontynuować działalność starała się o założenie zgromadzenia zakonnego, którego Konstytucje zostały zatwierdzone w 13 stycznia 1660 roku przez krakowskiego biskupa Andrzeja Trzebickiego, już po jej śmierci. Matka Zofia Czeska umarła w opinii świętości 1 kwietnia 1650 roku. Została pochowana w parafialnej świątyni - kościele Mariackim w Krakowie.

    Jej dzieło - szkoła i Zgromadzenie Sióstr Prezentek istnieje do dziś. 1 kwietnia 1995 roku Jego Eminencja Kardynał Franciszek Macharski otworzył kanonicznie dochodzenie w sprawie heroiczności cnót i opinii świętości Sługi Bożej Matki Zofii z Maciejowskich Czeskiej. 20 listopada 1997 roku proces prowadzony na etapie diecezji został zamknięty. Akta zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. 30 marca 1998 rzymska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała Dekret o ważności dochodzenia diecezjalnego. 9 czerwca 2013 r. została wyniesiona do chwały ołtarzy.

    Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny (Congregatio Virginum a Praesentatione Beatae Mariae Virginis) jest jednym z najstarszych polskich żeńskich zgromadzeń zakonnych. Nazwa "Prezentki" wywodzi się od łacińskiego słowa praesentatio czyli ofiarowanie - słowo to występuje w oficjalnej nazwie Zgromadzenia.

      W 1621 roku błogosławiona Zofia z Maciejowskiech Czeska założyła w Krakowie pierwszą w Polsce szkołę dla dziewcząt, szczególnie dla sierot i ubogich. Za pozwoleniem papieża Aleksandra VII do realizacji tego zadania zostało powołane - po śmierci Założycielki - Zgromadzenie Zakonne. Pierwszym domem szkoły i Zgromadzenia był dom założycielki przy ul. Szpitalnej 18 w Krakowie. W 1726 roku siedziba Zgromadzenia została przeniesiona na ul. św. Jana 7, gdzie mieści się obecnie Dom Generalny.

     W myśl dewizy "Bogu i Jego Matce chwała" Siostry poświęcają swój czas na wychowywanie i nauczanie dzieci i młodzieży, prowadzą żeńskie liceum ogólnokształcące w Krakowie oraz koedukacyjne gimnazjum i liceum ogólnokształcące w Rzeszowie. Szkoła w Krakowie jest nieprzerwaną kontynuacją szkoły założonej przez Matkę Zofię Czeską. Siostry podejmują różne prace w miarę możliwości i lokalnych potrzeb Kościoła. Prowadzą też przedszkola, domy dziecka (także specjalnej troski), pracują jako katechetki, służą w parafiach jako zakrystianki, kancelistki i siostry parafialne. Propagują kult Maryjny, gdyż Maryja ofiarowana w Świątyni jest Matką i Patronką Zgromadzenia. Strojem sióstr jest habit i welon koloru czarnego.

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na ten temat kliknij tutaj >>.

 

Zachęcamy do wysłuchania audycji pt. "Zofia Czeska Prezent dla Świata" słuchaj>> autorstwa red. Anny Leśniewskiej wyemitowanej w Polskim Radiu Rzeszów 30.05.2013r.

15 maja 2020 r.

 

Zostań duchowym milionerem z bł. Matką Zofią Czeską i zagraj w grę >>

                 logooSiostry Prezentki logo Krakow Szkoły Sióstr Prezentek
w Krakowie
                                         preview